Najciekawsze zakątki Bielska-Białej

Turystom, którzy chcieliby jednocześnie korzystać z górskich szlaków w lecie i stoków narciarskich w zimie, Bielsko-Biała musi przypaść do gustu. Jedno z największych miast regionu, stworzone w dzisiejszym kształcie z połączenia dwóch miejscowości, leżących po przeciwnych stronach rzeki Białki, stanowiącej granicę Śląska i Małopolski, wyróżnia się wspaniałą architekturą użytkową, reprezentacyjną i przemysłową, a także urokliwymi, a mniej oczywistymi zakątkami.

Do tych najbardziej oczywistych należy zamek Sułkowskich, w którym dziś znajduje się Muzeum Historyczne, z kolekcją sztuki z różnych epok od XVI stulecia do współczesności, kościół św. Mikołaja z wieżą wzorowaną na dzwonnicy z Placu Św. Marka w Wenecji czy też rynek – zresztą piękny, zadbany i przestronny – oraz prowadzące do niego ulice. Nie każdy, kto zwiedza przede wszystkim pod kątem zabytków, trafi do Cygańskiego Lasu, a ten piękny leśny park, w którym znajdziemy zabytkowe wille, jest za to obowiązkowo na trasie tych, którzy wybierają się spacerem lub kolejką na Kozią Górę, Szyndzielnię czy inne szczyty, ze ścieżkami edukacyjnymi i rezerwatami przyrody oraz trasami rowerowymi i stokami narciarskimi.

Do miejsc bardziej niepozornych należy znajdujące się w podwórzu przy ul. Pankiewicza Prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta, prowadzone przez pasjonata, gdzie zobaczyć można ręcznie ilustrowane i przepisywane dzieła. Warto odwiedzić część miasta z dawną zabudową przemysłową, gdzie znajdziemy okazałe gmachy dawnych fabryk i zakładów z drugiej połowy XIX i pierwszej połowy XX wieku. W jednej z największych dawnych fabryk sukna, z którego zasłynęła Bielsko-Biała (wówczas jeszcze osobno miasto Bielsk z osadą Biała), mieści się interesujące Muzeum Techniki i Włókiennictwa, prezentujące maszyny i urządzenia wykorzystywane do produkcji, a także używane w drukarstwie czy pożarnictwie.

W mieście znajduje się także Muzeum Motoryzacji, prowadzone przez miejscowy automobilklub oraz Dom Przyrodnika im. E. i St. Forysiów z ogromną kolekcją motyli, chrząszczy oraz roślin Podbeskidzia. Ponadto Bielsko-Biała jest miastem, gdzie nie brakuje oferty kulturalnej. Warto sprawdzić listę odbywających się cykliczne imprez różnego rodzaju, jak też odwiedzić nie tylko Teatr Polski, ale obowiązkowo Teatr Lalek Banialuka, jeden z najważniejszych teatrów lalkowych w Polsce. Jeżeli chodzi o noclegi (dostępne na stronie meteor-turystyka.pl), Bielsko-Biała zapewnia różnego typu obiekty na każdą kieszeń. Baza noclegowa to zarówno hotele w wysokim standardzie, jak i pensjonaty, schroniska czy hostele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *